Wycieczka Wycieczka zorganizowana przez MGKRPA w Sudety Wschodnie 2019r.

Program i karta wycieczki 2019 r.


               W dniach od 27 do 30 czerwca 2019r. grupa dwudziestu ośmiu osób ze szkół w naszej gminie udała się na wycieczkę w Sudety Wschodnie. Czterodniowy wyjazd został zorganizowany przez MGKRPA w Dolsku pod kuratelą pana Jacka Worocha.

W czasie pierwszego dnia wycieczki młodzież miała okazję zwiedzić stolicę Dolnego Śląska, a w niej, m.in. Ostrów Tumski, znajdujący się na nim słynny most zakochanych; katedrę, Aulę Leopoldinę, wrocławski rynek oraz słynną figurę z brązu „Jatki”, która została wzniesiona na cześć zwierząt rzeźnych. Drugiego dnia młodzi podróżnicy z gminy Dolsk spotkali się natomiast z niezwykłym przewodnikiem z zaprzyjaźnionej gminy Międzylesie, z którym wspólnie zdobyli najwyższy szczyt Sudetów – Szczeliniec Wielki. Zrezygnował on  ze swojego honorarium i przeznaczył je na zakup pysznych lodów dla uczestników wspinaczki. Kolejny dzień upłynął młodzieży również pod znakiem górskich wędrówek. Zdobyła ona bowiem szczyt Igliczna oraz miała okazję zwiedzić, a także uczestniczyć we mszy świętej w Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. Następnie młodzi podróżnicy udali się do Boboszowa – dawnej granicy Polski z Czechami. Podczas wieczornych spacerów młodzież miała okazję zwiedzić zaporę wodną, a następnie podziwiać urokliwy wodospad „Wilczki”. Ostatniego dnia pobytu uczestnicy wyjazdu podziwiali niezwykły Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy – zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią należący  do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt ten od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poza bogatym programem zwiedzania młodzież miała okazję uczestniczyć, po powrocie do ośrodka wczasowego „Gigant”, który znajduje się w  klimatycznej miejscowości z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim – malowniczym Międzygórzu, w szeregu spotkań integracyjno – profilaktycznych, konkursach dotyczących zwiedzanych obiektów oraz wspólnym grillowaniu.

Autor notatki: Beata Szafraniak